Agro Sörmland firar! Vi har beviljats ännu ett projekt som kommer bidra konkret till lantbrukets utveckling.
Agro Sörmland har tilldelats 7,5 miljoner för att tillsammans med, Loops of Nature, Fräkentorps Gård och KnowIt, utveckla en ny typ av resurseffektiv hantering av flytgödsel.
För två år sedan kom Claes-Johan Roempke och knackade på Agro Sörmlands dörr. Claes-Johan hade en idé om en ny typ av system för gödselhantering och biogasproduktion. Efter mycket arbete har vi äntligen beviljats medel som gör det möjligt att förverkliga en ung innovatörs bidrag till att utveckla svenskt lantbruk.
“Jag är glad att tillsammans med ett starkt innovationsteam få utveckla vårt system som kan minska jordbrukssektorns utsläpp dramatiskt samtidigt som den enskilda gården kan bli självförsörjande på energi i såväl freds- som beredskapstid” säger Claes-Johan.
Han fortsätter “Vi utvecklar en teknik där lantbrukarens behov och ekonomiska förutsättningar står i centrum och tror att vårt system för gödselhantering kan vara en självklar del av framtidens lantbruk inom några få år!”
Arbetet är redan igång och under våren kommer testanläggningen att byggas.
Projektledare hos Agro Sörmland är Katarina Fégeant.
Parter som genomför projektet tillsammans är Loops of Nature AB, KnowIt, Fräkenstorps Gård och AgroÖst Ideell förening. AgroÖst är projektägare.
Finansieras helt av EIP-Agri som ligger inom ramen för Europeiska jordbruksfonden för landsbygdsutveckling.
Med på gruppbilden är Loops of Nature-teamet

